Zmiany w projekcie – Układ pomieszczeń

Dzisiaj drugi wpis dotyczący determinantów wyboru projektu domu, który mam zamiar wybudować pod klucz za 200 000 zł (poprzedni dotyczący m.in. powierzchni domu znajdziesz tu: Projekt domu już wybrany)

Dość duży wpływ na wybór projektu domu miał układ pomieszczeń. Każde z nas – zarówno ja jak i moja szanowna małżonka – posiadało listę pomieszczeń, które chce mieć w domu … na szczęście miały one dużo części wspólnej co umożliwiło nam szybkie wypracowanie konsensusu w tym temacie.

2) Układ pomieszczeń

Temat dla mnie bardzo ważny z punktu widzenia wygody życia. Założenia jakie przyjąłem wraz z małżonką dość mocno okroiły ilość projektów domów do wyboru. Jakie pomieszczenia według nas muszą znaleźć się w naszym domu:

na parterze

 • dodatkowy pokój – jest to moja ostoja, samotnia, miejsce zmagań z trudami życia codziennego … czyli moje miejsce do pracy, z którego wychodzę gdy zawołają na strawę 😉 ,
 • salon/pokój dzienny połączony z kuchnią – aby małżonka po ciężkim dniu pracy przygotowując popołudniową porą wyborny posiłek mogła zerkać na Trudne Sprawy lub inne Rozmowy w Tłoku,
 • obowiązkowo spiżarka – najlepiej obok kuchni,
 • łazienka na parterze z prysznicem – gdybym kiedyś girę sobie przetrącił i musiał ograniczyć przemieszczanie do jednego poziomu to prysznic na parterze będzie zbawieniem,
 • kotłownia – nie zbyt wielka ale na tyle duża aby zmieścił się kocioł kompaktowy na pellet + zbiornik na CWU oraz automatyka,

na poddaszu

 • 3 pokoje,
 • sypialnia rodziców oddzielona przez więcej niż jedną ścianę od pokoju dzieciaka – nie mam ochoty w przyszłości mimowolnie słuchać wywodów nastolatki w rozmowach z rówieśniczkami … boję się, że mnie to przerośnie,
 • łazienka oraz pralnia,
 • schody zwykłe (dwubiegowe lub jednobiegowe) – zabiegowe odpadają bo z moim szczęściem to po miesiącu użytkowania ukręciłbym sobie obie kostki … a o możliwych obrażeniach mojego mega żywiołowego dzieciaka nie chcę nawet myśleć.

Wymagań niby dużo nie ma ale wszystkie razem spełnia niewielka ilość projektów.

Do tego doszedł jeszcze jeden wymóg … dom bez garażu.
Wiele osób mówi, że garaż w bryle budynku to świetna sprawa … owszem zgadzam się w 100% … świetna sprawa gdy ma się budżet na budowę domu pod klucz większy niż 200 000 zł 🙂 Garaż z zadaszeniem do dodatkowy koszt 20-40 tyś zł (tyle wyszło z wyliczeń – oczywiście budowa we własnym zakresie) i zależy od wybranych materiałów – np automatyczna brama garażowa kosztuje od 3,5 tyś w górę (trzeba założyć 4-5 tyś bo zawsze pojawiają się ekstra wydatki).

Garaż w bryle budynku bez zadaszenia czyli z tarasem byłby nieco tańszy ale z opinii osób posiadających takie rozwiązanie wnioskuję, że są spore problemy z izolacją przeciwwilgociową … czyli wcześniej lub później coś będzie przeciekało.

Po przefiltrowaniu projektów domów przez wymogi dotyczące układu pomieszczeń zostało nam dosłownie kilka, które w większym lub mniejszym stopniu spełniały powyższe punkty.

Nasze zmiany w projekcie domu

Zmiany w projekcie domu
Nasze zmiany w projekcie domu

Wybrany przez nas projekt domu (Dom w Malinówkach) musieliśmy lekko zmodyfikować ze względu na rozmiar działki – długa ale wąska … co wymusiło na nas rezygnację z wyjścia na taras jakie było w projekcie – wyjście będzie obok kuchni, a drzwi tarasowe z projektu wymienimy na duże okno stałe.

Jak dla mnie to wyjścia na taras mogłoby nie być (bo domek na tyle mały, że przejście na taras nawet okrążając dwukrotnie dom zajęłoby maks 27 sekund) ale żona postawiła na swoim … potupała kopytkami … pofukała coś pod nosem, że ‚ona zawsze chciała mieć wyjście z salonu na taras żeby z kawusią było blisko do leżaka’ … zarzuciła maleńkiego foszka … więc jak to w małżeństwie rozsądnych ludzi bywa  wypracowaliśmy konsensus … czyli przyjęliśmy jednogłośnie jej rozwiązanie i wyjście na taras będzie 🙂

Wywalamy kominek, który miał być na parterze bo ja w nim rozpalać nie będę to po primo … a po primo ultimo – koszt wykonania kominka tylko po to aby w Święta rozpalić ogień w żaden sposób mi się nie kalkuluje 🙂 Jeśli żona lub dziecię me będzie spragnione dźwięku płonącego drwa … to kupię kominek elektryczny lub bio i wszyscy będą zadowoleni.

Rezygnacja z kominka oszczędzi mi co najmniej 5tyś (wkład kominka wraz z obróbkami i akcesoriami to minimum 2500 – 3000 zł i do tego konieczny jest komin dymowy – systemowy kosztuje od 2500 zł w górę).

 


W kuchni okno narożne będzie zmienione na ‚tradycyjne’ bo … tworzy mostki termiczne, nie wiadomo jak ustawić szafki wiszące w kuchni (zawsze będą włazić w światło okna ;/ ), czym te okna zasłonić? – dwie żaluzje/rolety? … po prostu mnie nie przekonuje.

Na poddaszu zmiany dotknęły drzwi balkonowych … jako, że w projekcie są przewidziane balkony francuskie, które według mnie są niefunkcjonalne i niepotrzebne to zdecydowałem na ich zamianę na tradycyjne okna. Dzięki temu:

 • będzie nieco bezpieczniej – małemu dziecku trudniej wyjść przez okno niż przez drzwi (po mimo balustrady)
 • łatwiej ustawić meble – okno balkonowe uniemożliwia ustawienia biurka czy komody przy lub obok drzwi, a pod oknem ‚wszystko się da’ upchnąć
 • urwę kilka stówek z kosztów bo okna są nieco tańsze niż drzwi balkonowe

Generalnie dużych zmian nie wprowadzamy bo Malinówka prawie w 100% spełniła nasze wymagania – Pani Architekt powiedziała, że są to zmiany kosmetyczne i nie będzie problemu z ich wprowadzeniem. Nie powinny ingerować w konstrukcję nośną budynku.

Parter projektanci widzą tak:

a jak to u nas będzie wyglądało … na dzień dzisiejszy trudno powiedzieć. Wstępną wizję wykończenia mam ale jak  mi wyjdzie to dopiero za rok się okaże 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *